Singular

Plural

Nominativ

[o:], [ruotsalainen o:]

:t [o:t], [ruotsalaiset o:t]

Akkusativ

[o:], [ruotsalainen o:], :n [o:n], [ruotsalaisen o:n]

:t [o:t], [ruotsalaiset o:t]

Genitiv

:n [o:n], [ruotsalaisen o:n]

:iden [oiden], [ruotsalaisten oiden], :itten [oitten], [ruotsalaisten oitten]

Partitiv

:ta [o:ta], [ruotsalaista o:ta]

:ita [oita], [ruotsalaisia oita]

Essiv

:na [o:na], [ruotsalaisena o:na]

:ina [oina], [ruotsalaisina oina]

Translativ

:ksi [o:ksi], [ruotsalaiseksi o:ksi]

:iksi [oiksi], [ruotsalaisiksi oiksi]

Inessiv

:ssa [o:ssa], [ruotsalaisessa o:ssa]

:issa [oissa], [ruotsalaisissa oissa]

Elativ

:sta [o:sta], [ruotsalaisesta o:sta]

:ista [oista], [ruotsalaisista oista]

Illativ

:hon [o:hon], [ruotsalaise:n o:hon]

:ihin [oihin], [ruotsalaisiin oihin]

Adessiv

:lla [o:lla], [ruotsalaisella o:lla]

:illa [oilla], [ruotsalaisilla oilla]

Ablativ

:lta [o:lta], [ruotsalaiselta o:lta]

:ilta [oilta], [ruotsalaisilta oilta]

Allativ

:lle [o:lle], [ruotsalaiselle o:lle]

:ille [oille], [ruotsalaisille oille]

Abessiv

:tta [o:tta], [ruotsalaisetta o:tta]

:itta [oitta], [ruotsalaisitta oitta]

Komitativ

 

:ineen [oine:n], [ruotsalaisine oine:n]

Instruktiv

 

:in [oin], [ruotsalaisin oin]

Finnische Grammatik   [Suomi] [English] [Deutsch] Valid HTML 4.01!
© 1999 - 2004 Panu Mkinen
Palaute - Feedback + pamakine@jyu.fi