MITÄ Q-LUU?

10.12.2007
Takana on taas Messariviikonloppu matkoineen. Ajoin itsenäisyyspäivänä Esan ja Redin kanssa Tampereeelle ryhmänäyttelyyn, johon olikin ilmottautunut hurja määrä tollereita, 37 kpl! Siitä johtuen tuomariksi oli vaihtunut Saija Juutilainen, jonka arvioitavana Redi ei myöskään ole käynyt. Juutilainen toivoi lisää maskuliinisuutta vaikkakin kehui liikkeitä ja väriä, tuloksena EH. Paikalla oli myös Vicksi, jonka tuomari sijoitti PN3:ksi. Onnea! Rooa tyttönen oli myös pihalla turisteilemassa, joten sitä käytiin Redin kanssa moikkaamassa. Tampereen suunnasta odotetaan valokuvia...
Lopulta päädyin vanhempieni luo Järvenpäähän, josta käsin kävin perjantaina rakentamassa Voittaja-näyttelyä, lauantaina valvomassa sitä ja sunnuntaina koiria kattomassa. Jos joku sunnuntaina ihmetteli mun vaitonaisuutta siihen oli syynsä: perjantain talkoilu oli taas aika hervotonta ja huuli lensi, joten ääneni alkoi häipyä. Lauantaina se rasittui tietysti, kun en malttanut olla hiljaa, joten sunnuntaina siitä ei ollut jäljellä juuri mitään. Olo ei muutenkaan ollut täysi kymppi sunnuntaina, joten en jaksanut ottaa kuvia, niin kuin olin suunnitellut.
Nyt on meidän miesväki kohtuullisen tyytyväistä, koska mä olen joutunut olemaan hiljaa. ;-) Parantelen siis nuhaani ja ääntäni täällä kotona. Ens vuonna taas Messariin pitämään hauskaa!

18.11.2007
Meillä elellään arkea, eikä mitään ihmeempää ole tapahtunut. Agiltytreeneissä yritän päästä käymään ja päivitän sitten meidän blogia, kun vaan ehdin / saan aikaiseksi. Jyväskyläänkin tuli sentään sen verran lunta, että pääsin uusimaan tuon etusivun kuvan.
Syksyn mittaan olen saanut Vicksin ja Redin pentujen kuulumisia. Rooa on harrastanut isäntäväkensä kanssa tokoa, mejää ja agilityäkin aloittanut. Muutaman uuden kuvankin lisäsin sen sivulle. Sen lonkat ja kyynärät on myös kuvattu, joten odotamme KoiraNetin päivittymistä parin viikon päästä. Samalla kerralla sen silmät oli peilattu puhtaiksi.
Olga on päässyt isäntänsä kanssa metsälle, ja Tero on kuuleman mukaan ollut oikein tyytyväinen tyttöön. Sen sivulla on kuva kaksikosta pupusaaliinsa kanssa. Olgahan oli SNJ:n päänäyttelyssäkin ja sai siellä EH:n sijoittuen kilpailuluokassa neljänneksi seitsemän koiran joukosta.
Foxon kotisivuilta on voinut lukea murkkuikäisen pojankoltiaisen vaiheista. Tsemppiä vaan sinne suuntaan Pialle ja Antille!
Aatukin oli kuulemma päässyt metsästyshommiin. Tarina ei kylläkään kerro, tuliko saalista. ;-) Aatun isäntäväki on myös alottanut opinnot Joensuussa, joten tsemppiä siihen!

5.10.2007
Tänään meidän Repanderi täyttää 7v! Uskomatonta, mutta totta. Ei sitä moni muukaan meinaa uskoa: viime viikon aikana kaks vastaan tullutta koiraihmistä on sanonu: "Se taitaa olla vielä aika pentu." Joopa joo... Eilen käytiin kaksistaan mettälenkillä Laajavuoressa. Mukaan otin pitkästä aikaa pari damia. Aluks meni hienosti, mutta hetken päästä palautusongelman P*kele nosti päätään, joten päätin tänään käydä synttärin kunniaks noutohommien sijaan toisessa hauskassa touhussa eli agilityssä. Siitä lisää agilityblogissa. Aamun onnitteludelegaatiosta ja muusta asiaan kuuluvasta on myös napsittu kuvia.

28.9.2007
Lähestyvän syntymäpäivänsä kunniaksi Redi oli tänään eläinlääkärissä rokotuksilla. Painoa oli 19,1 kg, sydän ja keuhkot kuullosti hyviltä, ja korvat oli puhtaat ja siistit (niin kuin ne on aina olleet, ikinä ei ole tarvinnut putsata). Rokotukset otettiin reippaasti. Kyselin eläinlääkäriltä vielä siitä Staran kuolinsyyraportista. Redin suvussa olevan epilepsian takia kyselin vielä, olisiko epileptinen kohtaus voinut aiheuttaa Staran kuoleman, mutta eläinlääkäri (oikeastaan kaksi, koska huoneessa piipahti toinenkin) piti sitä erittäin epätodennäköisenä. Joskus koirat kuulemma kramppaa tosi kauan, eivätkä siltikään siihen kuole, eikä Staran tapaus edes ollut sellanen. Selvittämättömäksi siis jää.
Ai niin, riehupellen kanssa käytiin eilen myös agilityssä.

17.9.2007
Olen näköjään unohtanut hehkuttaa Foxon ensiesiintymistä näyttelyissä. Poika todettiin Erittäin Hyväksi, ja sai hienon arvostelun, jonka voi käydä lukemassa sen omilta sivuilta. Myös Staran ruumiinavauksen raportti oli saapunut, ja lopputuloksena oli "äkillinen sydämen rytmihäiriö, jonka seurauksena sydämen toiminnanvajaus". Näin maallikkona kuvittelen sen siis tarkottavan sydänkohtausta. *huokaus* Mitään aiheuttajaa ei ollut löytynyt.

6.9.2007
Redi onnittelee 1-vuotiaita Aatua, Foxoa, Hania, Rooaa ja Olgaa ja muistelee Staraa lämmöllä.

26.8.2007
Kävin eilen Redin kanssa Orivedellä agilitykisoissa. Olin päättäny, että tänä kesänä vielä yhdet kisat käydään, ja missasin Laukaan kisojen viimesen ilmottautumispäivän enkä sitten taas JATin kisoihin halunnu, kun siellä ratkotaan myös piirinmestaruudet, joten porukkaa on varmaan paljon paikalla. Ei mun hermot sellasta kestä. Ajoin sitten Orivedelle asti tekemään pari hylättyä rataa. Tarkemmat sepustukset olen naputellut blogiin, mutta noin lyhyesti sanottuna hermostunut emäntä ja sairaanälyttömänhirveän innokas koira ei ole kovin hyvä yhdistelmä. No, kisat oli silti kivat, ja pääsinpä todistamaan Miian ja Wäinön liitelyä nollavoittoon A-kisassa (ONNEA!!) ja treffasin Ikosen Hanna-Marin joukkioineen sekä Jonnan ja Chocon.

22.8.2007
Taas on ollut päivitystaukoa. Koneella olen kyllä ollut, mutta en ole saanut aikaiseksi päivittää mitään. Yritetään korjata asia nyt.
Toller Show -viikonlopun vietin Joensuussa töissä näyttelyissä ja saamassa konkreettisesti etäisyyttä edellisen keskiviikon tapahtumiin. Rooa-tyttönen oli Show'ssa saanut Elena Ruskovaaralta H:n. Pientä kokoa ja kepoisuutta oli "moitittu" mutta käytöstä kehuttu kovin. Juoksujaan lopetteleva neito oli myös saanut turistina olleen Foxo-veljen vallan hämmennyksiin.
Me ollaan Redin kanssa kyllä käyty treenaamassa agilityä, ja kisatkin on tiedossa. Niistä tulee varmaan vuodatusta tuonne blogiin sitten aikanaan. Muuten on ollut aika vaisu meininki.

9.8.2007
Eilinen oli varmaan tähän astisen elämäni kauhein päivä. Aamulla kaikki oli vielä hyvin. Maija toi Staran meille "päivähoitoon", koska heidän kämppään porottaa aurinko niin pahasti, kun taas meidän asunto pysyy varsin siedettävänä. Vein Esan päiväkotiin ja sovin Saijan ja Ramonin kanssa, että lähdetään uittamaan koiria. Perillä Stara polski tapansa mukaan omia kuvioitaan, Redi sukelteli kiviä ja Ramon molski omia juttujaan. Me lähdettiin vähitellen menemään takasin autolle päin, kun Stara sai jonkun kohtauksen. Mä jäin sen kanssa, ja Saija lähti hakemaan autoa lähemmäs. Pian jo oltiin matkalla eläinlääkäriin, missä Staralle ehdittiin laittaa tippa ja alkaa antaa sille happea. Sitten sen sydän lakkasi lyömästä. Stara oli poissa. Jäljelle jäi vaan järkytys, shokki ja pohjaton suru.

6.8.2007
Heinäkuun pari viimestä viikonloppua vietettiin Esan ja Redin kanssa mun vanhempien luona Järvenpäässä. Koska oltiin Etelä-Suomessa, otin yhteyttä siellä asuviin Redin pentuihin Olgaan ja Foxoon. Olgasta oli jo tullut nainen, joten tyttärensä juoksujen takia isukki sai jäädä mun vanhemmille, kun me lähdettiin Esan kanssa Kirkkonummelle. Olikin tosi mukava sunnuntai: keli osui kohdalleen, Esalle oli seuraa perheen lapsista (ja leluista) ja mulla riitti juttua Pikin ja Teron kanssa. Olga käyttäytyi tosi rauhallisesti ja oli kaikin puolin viehättävä typykkä. Kiitokset vielä Topin perheelle, että saimme tulla käymään!
Ennen kotiin paluuta ehdin vielä käydä lenkkeilemässä Foxon ja sen emännän kanssa. Redi sai tällä kertaa tulla mukaan ja osaskin käyttäytyä kiltisti poikaansa kohden. Muuten se sitten antoikin Pialle näytteen sarjasta "älä tee näin"... Päivä oli ollu aika sateinen, mutta lenkkeilyn aikana ei muuta kuin vähän ripsi. Silti ei kuvia tullut hirveästi otettua. Juttua tuli sitten senkin edestä.

3.8.2007
Koko kesänä ei tosiaan käyty kotona paljon muuta kuin kääntymässä, mutta nyt on taas arki alkanut. Sain jo viime kuun alkupuolella Aatun kuulumisia sähköpostilla, ja Hennan juttujen perusteella se kuullostaa varsin tavalliselta, energiseltä tolleripojalta. Muutamia kuviakin lisäilin sekä sen omalle että pentuesivulle.
Hani-tytär kävi Juvalla Harry Tastin arvosteltavana saaden Tyydyttävän pitkälti "rimpulan" olemuksensa vuoksi. Eipä tuo tulos mikään yllätys ollut, koska tyttö taitaa tulla isäänsä, jolla myös on junnuluokasta "vanha kolmonen" (joka siis vastaa nykyään T:tä). Olga puolestaan oli aikalailla hurmannut ruotsalaisen Majvor Näsmanin Orivedellä, ERIkin oli ollut lähellä, mutta sitten tuomari oli kuitenkin vielä "passittanut" typykän kehittymään Erittäin Hyvän kera. Hania en ole vähään aikaan nähnyt, mutta ainakin pentutreffeillä se olikin hyvin kevytrakenteinen toisin kuin jämäkkäluustoinen Olga. Tulevan viikonlopun Toller Show'ssa kuullaan, mitä Elena Ruskovaara tuumaa Starasta, joka ehkä rakenteeltaan muistuttaa enemmän Olgaa. Foxo-poikakin on loppukesän aikana menossa näyttelyyn, joten siitäkin sitten kuullaan ulkopuolisen mielipide. Omaa silmääni poitsu miellytti kyllä, komea kundi ja isäänsä varmaan viis senttiä korkeampi. Vaikka ihaniahan noi on kaikki mun silmään. ;-)
Maalla ollessa on kameraa yritetty ulkoiluttaa tasaisen ahkerasti. Kuvaustuloksilla ei hirveästi pääse kehumaan, mutta mulla onkin vaan tavallinen digipokkari eikä omissa kuvaustaidoissanikaan ole kehumista. Esasta ja Redistä olen nappaillut kuvia aina välillä. Myös Starasta räpsin kuvia, kun se oli meidän joukon jatkeena, enkä saanu niitä karsittua tätä vähemmäks. Sori.
Loman loppuosiosta täytyy kirjotella kuulumisia myöhemmin. Lapsi pitää hakea hoidosta.

13.7.2007
Meidän perhe on viettänyt hiljaiseloa. Ollaan oleskeltu maalla, missä Nikke on ollut mukana remontoimassa kotitaloaan, ja me Esan ja Redin kanssa on vaan hengattu. Redin kanssa on sentään aina välillä käyty vähän agilitytreeneissäkin. Nyt viikonlopuks sain Staran lainaan, kun sen emäntä lähti festareilemaan, joten päästään touhuamaan sitten typykkäisenkin kanssa kaikenlaista. Kuvasaastetta on siis mitä luultavimmin tiedossa, kun vaan jossain välissä ehdin olla kotona niin kauan, että saan ne nettiinkin laitetuksi.

17.6.2007
Vietettiin viikonloppu pikkusiskoni perheen luona Hämeenlinnassa. Olin ilmottanut Redin sinne kaikkien rotujen näyttelyyn vähän pikaistuksissani, kun äkkäsin lupautuneeni Joensuun näyttelyyn töihin Toller Show -viikonloppuna. Tänä vuonna jää siis Show pitkästä aikaa väliin. BYÄÄH! Otin siis näyttelykalenterin hyppysiini ja kattelin, minne Redin ilmottaisin, ja päädyin Hämeenlinnaan, koska voin samalla kyläillä siskollani.
Reissu oli todella onnistunut! Säväyttikö tuomari Kari Salmista se päärynämehu, jota Esa oli autossa koiran päähän ruiskinut, vai tekikö häneen kenties vaikutuksen tuo verenpunertava alue Redin kaulalla oikean korvan kohdalla (vekki korvassa), joka tuli aamulla Redin ja Rompun "keskustellessa", kuka Esan kanssa leikkii heittoleikkejä sisällä vai leikkiikö kukaan? Tarkkaan en tiedä, mutta arvostelu on oikein hieno ja tuloksena kolmas SERT ja VSP. ROP oli viehättävä Vieno (Trindy's Pearl of a Girl).

11.6.2007
Kymmenes tollerileiri on jo historiaa. Viikonloppu sujahti ihan älyttömän nopeasti ohi, enkä mä ehtiny nähdä kuin joitain leirillä olleita tuttuja. Huh. Lauantaina kuljin pariin otteeseen majoitukselta agilitykentälle ja uimareissun kautta takas, sekä heitin vielä illalla yhden Jyväskylän keikan, sunnuntaina hääräsin silmäpeilausten rahastajana, joten olihan sitä touhua. Säästeliäs nukkuminen helteeseen lisättynä myös verotti meikäläisen tarkkaavaisuutta aika tavalla. Kuvasaaste on siis aika vähäistä, vaikka tällä kertaa Esa olikin jatkanut matkaa mummolaan viikonlopun viettoon ja jättänyt äidin leireilemään koiran kanssa kaksistaan. Nyt kun vielä sais paperihommat hoidettua, voisin vähitellen alkaa orientoitua leiriorjan asemaan -päällikyyden sijaan. ~~~~~~aaltoja!!~~~~~~

4.6.2007
Tollerileiri lähestyy ja pitää meikäläisen kiireisenä. Vielä on vajaa viikko armon aikaa saada kaikki valmistelut kuntoon. Olen tässä odotellu, että joku kävis hommaamassa mulle lisää kovalevytilaa, mutta varmaan se täytyy ite käydä ostamassa. Saas nähdä, kuinka humanistin käy. ;-) Digikamerassa on kuvia jostain toukokuun alulta, ja muutenkin se muistikortti pitää saada tyhjäks, että leirikuvat mahtuu. Olen saanu sähköpostilla myös muutamia kuvia Redin ja Vicksin pennuista, jotka lisään sivuille, kun saan sitä tilaa lisää. *ärrinmurrinpurrin*
Eilen kävin Redin kanssa sekoilemassa agilitykisoissakin. Hylkyputki jatkuu. Lisää voi käydä lukemassa agilityblogista. Iloisena uutisena Ville ja Nenu sai nollan ja sijoittui toiseks. Hienoa!!

11.5.2007
Rohkaisin vihdoin mieleni ja kävin eilen Redin kanssa Laukaassa starttaamassa kaks kertaa agilityssä. Kotiin viemisiksi saatiin pari hylkyä ja rutkasti (tai ainakin vähän) kokemusta. Aiheesta lisää agilityblogissa. Onneks meidän autokyytiin saatiin sentään yks nolla, vieläpä voittosellainen, kun Suvi ja Tuisku taiteli B-kisassa hienon radan. Tolleri pääsi palkintopallille A-kisassakin, kun Ville ja Nenu sijoittui kolmanneksi vitostuloksella. Onnea heille!

7.5.2007 Vannomatta paras, sano...
Takana on aika hölmistyttävä viikonloppu. Kävin Esan ja Redin kanssa vanhempieni luona Järvenpäässä, ja lauantaina menin Redin kanssa palveluskoiranäyttelyyn. Paikalla oli useita tuttuja tollereita, kaikkiaan niitä oli 11. Heti ens alkuun Redi iski silmänsä Oonaan (Rocmin Daddy's Dream) ja käyttäytyi kuin apina kiljuen, riekkuen ja riehuen. Mä jo mietin, mitenkähän meidän mahtaa kehässä käydä. Hyvin Redi kuitenkin rauhottui ja esim. juoksi tosi rennosti saaden Hannele Jokisillalta ERIn. Loppujen lopuks paras uros -kehään mentiin sitten Saijan ja Ramonin (Fireheart Kid Sundance) kanssa, jolloin tuomari totes, että siinä on kaks aika eri mallista koiraa, toinen pitemmänmallinen (Ramon) ja toinen lyhkäsempi (Redi). Juoksukierroksen jälkeen meidät sijotettiin ykköseksi, koska Redi "kantoi itseään hieman paremmin liikkeessä". Redi sai siis SERTin ja hyppi ja riekku ruusukkeensa perään kuin Allan konsanaan. ;-) Narttujen arvostelu meni multa hieman ohi, mutta ROP-kehään saatiin vastaamme Sohvin (Trindy's Kind and Lovely), joka esiintyi "kesähepenissä". Redillä on tällä hetkellä aika pitkä karva, joten se sai puna-keltaisen ruusukkeen. Wow! Arvostelu oli varsin mairittelevaa luettavaa. Loppukehään jäätiin luonnollisesti mutta menestystä ei edes kuviteltu saavamme, koska palveluskoiranäyttelyssä samaan loppukehään tulee kaikkien PK-oikeudet omaavien rotujen parhaat. Oli silti aika hienoa olla samassa kehässä useammankymmenen muun koiran kanssa.

10.4.2007
Pääsiäistä vietettiin Viitasaarella. Alunperin oli tarkotus lähteä lauantaina Järvenpäähän juhlimaan mun isän 60-vuotissynttäreitä pikkasen ennakkoon, mutta toisin kävi. Jo alkuviikosta mulla tuli kurkku kipeeksi, ja se vaan paheni pahenemistaan. Äänikin lähti (mikä oli erityisen tuskallista), ja sain hillittömän yskän, joten pääsin tutustumaan Viitasaaren arvauskeskuksen mukaviin hoitajiin ja miellyttäviin lääkäreihin. Sain sieltä mukaani pinkan lääkereseptejä, joten pääsiäinen kului niitä napsien ja naukkaillen. Eilen olin toennut sen verran, että jaksoin ulkoillakin vähän, mikä olikin kiva, koska ilma oli aurinkoinen, ja yön aikana Viitasaarelle oli satanut oikein reippaasti lunta. Kameraa käytin vaihtelevasti. Lisää kuvia on tulossa Niken siskolta, kunhan tuo ehtii niitä lähettää.

26.2.2007
Viime lauantaina ajoin Redin, Staran ja Maijan kanssa Tampereelle, minne Minna oli kutsunut koko Ready-pesueen. Kaikki pennut oli päässeet paikalle, vaan Vicksi-mamma oli joutunut jäämään pois emäntänsä Thaimaan-reissun takia (ihan kuin nyt sitä ei olis voinut jättää väliin meidän treffien takia ;-) ). Oli hirveän hauskaa nähdä kaikkia. Pakkasta oli kait reilut kymmenen astetta, mutta silti reilut pari tuntia sinniteltiin ulkona. Kuvista näkyy, mikä vauhti porukalla oli päällä. Poseerauskuvia ei otettu, mutta jospa joltakulta löytyisi sellasia kuvia, että saisin tonne pentuesivulle kaikista uudet kuvat. *vink, vink* ;-)
Sunnuntaina alkoi agilityssä uus harkkakausi, kun treenit siirtyi pariksi kuukaudeksi Vesankaan. Siitä lisää agilityblogissa.

6.2.2007
Viime sunnuntaina meidän agilityseuralla oli möllikisat, ja Anna the agilitykoulutusohjaaja oli komentanut kaikkia meidän ryhmäläisiä menemään sinne. Eipähän siinä muu auttanut. ;-) Tuloksilla en kylläkään pääse kehumaan, koska hyllyt tuli, mutta pääsinpähän purkautumaan blogiini...

20.1.2007
Kävin tänään Redin kanssa Alavudella ryhmänäyttelyssä. Tuomarina oli muutoksen jälkeen Markku Santamäki, jonka arvosteltavana Redi kävi viime kesänä, mutta sen karva on aika kivassa kunnossa, ja kun vielä bensakuluja jakamaan saatiin Saija ja Ramon, mikäs sen parempaa. Kehässä oli muutamalla edellisellä rodulla harjoitusarvostelija, joten niitä sitten tuomaroitiin hiiiiitaaaasti ja peeeeeruuuuusteeeelliiiseeesti. Tollerit pääsi alottamaan pari tuntia myöhässä, ja ne vedettiin läpi vauhdilla. Edelleen Santamäki piti Rediä erittäin hyvänä, mutta arvostelu oli sentään vähän erilainen kuin kesällä. EHt saivat muutkin paikalla olleet tollerit paitsi yksi, joten ROP ja ROP-VET oli Tollerbay Jade Mirage, joka yritti kovasti haastaa meidän poikia leikkiin, kun kehä viipyi. ;-) Sitä narttua ei ikä selvästikään paina!
Viime päivinä on vihdoin satanut lunta, mutta kuvien ottaminen on ollut harmaasta säästä johtuen vähän hankalaa.

4.1.2007
Anoppi soitti aamulla, että heidän Rufus-koiransa oli nukkunut pois. Se ehti elää melkein 12-vuotiaaksi. Oltiinkin jo suunniteltu menevämme Viitasaarelle viikonlopuks, mutta mahtaa siellä olla outoa, kun ei koiraa näy. Esallekin täytyy yrittää jotenkin selittää, missä "Lovus" on... :'(

31.12.2006
"Joka vanhoja muistaa, sitä tikulla silmään" sanotaan, mutta koska niin monella muullakin tollerisivustolla on näin tehty, kait munkin pitää. ;-) Päättyvän vuoden aikana olen Redin kanssa pääasiassa vaan tokoillut ja agiliidellyt. Ensin mainitusta käytiin kokeissakin kaks kertaa, joten Redi sai vihdoin tuon TK1-koulutustunnuksen. Agility vaatii meikäläiseltä niin paljon, ettei kisoihin olla vielä menty. Näyttelyissä käytiin neljä kertaa, keskiarvona tuo tuttu EH. Oma Tapauksensa isolla T:llä oli syyskuun alussa syntyneet Vicksin ja Redin pennut. On hauskaa, että lapsukaisista on saatu kuulumisia myös isukille.
Mä ite touhuilin koiriahommia taas enemmän ja vähemmän. Muutamassa näyttelyssä olin kehäsihteerinä ja jatkoin Keski-Suomen Nuuskujen jäsensihteerinä ja tottelevaisuuskouluttajana. Syksyn alussa uutena tuli Jyväskylän Agility Teamin kouluttajan hommat. Novascotiannoutajayhdistyksessä olin hallituksessa, järjestin tollerileiriä ja talkoilin Voittaja -näyttelyissä sekä kesäkuussa Euroopan Voittajassa että tän kuun alussa Suomen Voittajassa.
Ens vuoden suunnitelmia Redin osalle on TOKOssa avoimeen luokkaan meno. Kun vaan sais aikaseks treenata "muutamat" liikkeet kuntoon... Agilityssäkin olis hauskaa startata, mutta alotuskynnys tuntuu vaan niin korkeelta. Eihän me kyllä muihinkaan lajeihin mitenkään menestymismielessä osallistuta, mutta kun ei oikein tiedä, mistä alottais. Agilityssä taitaa "pienet kisat" olla ihan tuntematon käsite... Näyttelyissä käydään varmaankin taas jokusen kerran. Toller Show on ainakin must, muita katotaan sijainnin ja aikataulujen sopivuuden mukaan. Niin ja vähän tuomariakin katotaan.
Omat koiratouhuni jatkuu entiseen malliin. Jäsensihteeriys ja tottelevaisuuskouluttajuus jatkuu täällä Jyväskylässä, vaikka yhdistyksen nimi muuttuukin Keski-Suomen Noutajakoirayhdistykseks. JATin riveissä varmaan kouluttelen myös. Alkavana vuonna järjestän myös omalta osaltani viimeistä kertaa Tollerileriä. Seuraavan leirin järjestäjästä mulla ei vieläkään ole tietoa, mikä on sinänsä harmi. Tuskin vuoden 2008 leiri kuitenkaan jää pitämättä. Tollerihallituksessa olen myös edelleen ja mahdollisuuksieni mukaan osallistun kaikenlaisiin talkoohommiin. Kehäsihteerinä käyn luultavasti myös jokusen kerran vuoden aikana.

Vuoden 2006 kuulumiset

Ulkoasu ©Tiina Pakarinen
Kaikki kuvat ©Niina&Nikke Niemispelto, ellei toisin mainittu