C 100

Hurun yliopiston vertailevan laskentotoimen laitos pitää kursseja siitäpoislaskusta, neljäkäsjuuren ulosottamisesta ym. vaikeista asioista. Sillä on levyllä kurssitiedosto, jossa on kurssin numero, nimi, tuntimäärä, opintoviikkomäärä sekä taso a/cl/l/lis. Lisäksi on olemassa oppilastiedosto, jossa on opiskelijan numero, nimi, oppiarvo sekä kustakin kurssista merkintä, onko hän kuunnellut sitä, tentissäkäyntikertojen lukumäärä sekä paras arvosana. Perustettava tiedostot sekä tehtävä ohjelma, joka tulostaa opiskelijan pyynnöstä todistuksen hänen suorittamistaan ja kuuntelemistaan kursseista arvosanoineen. Lisäksi jokaisesta kurssista tulee näkyviin kurssin taso ja opintoviikkomäärä. Haluttaessa saatava myös tenttimiskertojen lukumäärät näkyviin.

C 101

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää tärkeistä ihmisistä ja yrityksistä osoitetiedostoa, jossa on seuraavia tietoja: nimi (yritys tai henkilö), osoite (lähiosoite, postinumero ja postitoimipaikka) sekä tyyppi (sanomalehti, urheiluseura, yksityishenkilö, yritys tai jokin muu).

C 102

Vakuutuksia tarkkaillaan tiedoston avulla, jossa on tietoina vakuutuksen numero, vakuutetun nimi, saadut vakuutusmaksut sekä suoritetut korvaukset. Luo tiedosto ja tee aliohjelmisto, joka lukee syöttötietona koodin L. Jos L on nolla tai negatiivinen, ohjelma tulostaa ne vakuutukset, jotka ovat tuottaneet yhtiölle tappiota. Jos L on positiivinen, niin ohjelman on tulostettava vakuutukset, jotka ovat tuottaneet voittoa. Lisäksi pitää yksittäisen vakuutuksenottajan tiedot saada selville nimen perusteella. Tee myös aliohjelmisto, joka päivittää tiedostoa (uusia vakuutuksia, vanhojen irtisanomista, saadut vakuutusmaksut sekä suoritetut korvaukset).

C 103

Myynnin organisoimiseksi on Oy Kuumatkat Ab:n markkina-alue jaettu eri myyntipiireihin, joista kullakin toimii joukko yhtiön myyjiä. Suunnittele levylle yhtiön myyjärekisteri, johon jokaisen myyjän osalta on talletettu myyjänumero, nimi sekä myynnin markkamääräinen arvo kuukausittain siten, että on mahdollista verrata kuluneen kuukauden myyntilukuja viime vuoden vastaaviin arvoihin. Perusta ko. tiedosto sekä tee ohjelma, jolla voidaan tallettaa myyjän viimeisimmän kuukauden myynti (samalla vanhin kuukausi jätetään pois) sekä verrata halutun myyjän myyntejä tämän ja viime vuoden vastaavina kuukausina ja lisäksi koko tämän ja viime vuoden välillä.

C 104

Kaivonkatsoja Varvunvääntäjä haluaa tilastotietoja kaivamalla löytämiensä vesisuonien ja antamiensa ennakkotietojen suhteista. Tässä tarkoituksessa on laadittava ohjelmat kolmen tiedoston perustamiseksi. Ensimmäiseen tulee kaivon koodi, paikkakunta, ennustettu veden löytymissyvyys, ennustettu veden määrä ja tietoja maan laadusta. Toiseen tulee tulee kokeilemalla todetut vastaavat tiedot. Kolmanteen tiedostoon tulee ne kaivot, joissa ennuste on pitänyt paikkansa tietyn virherajan puitteissa. Tähän tiedostoon tulee kaivon koodi sekä ennustetut ja todelliset arvot. Tulostukseen, jossa on oltava kaikki kolme tiedostoa, on yhteenvetona esitettävä kolmostiedoston kaivojen prosentuaalinen osuus kaikista kaivoista.

C 105

Tiedoston tietue muodostuu seuraavanlaisista tiedoista: henkilönumero, nimi, osoite, lasten lukumäärä, poikien, tyttöjen määrät ja omien sisarusten määrä. Tässä tiedostossa tietueet ovat henkilönumeron mukaisessa järjestyksessä. Tee uusi tiedosto, jossa tietueet ovat lasten lukumäärän mukaan laskevassa järjestyksessä.

C 106

Tehtaassa voidaan valmistaan K kpl eri tuotteita. Kutakin tuotetta valmistetaan nollana tai useampana ajanjaksona laskutuskauden aikana. Jokaisesta valmistusjaksosta syötetään tapahtumarekisteriin seuraavat tiedot: Tuotteen tunnus, valmistettu määrä, yksikköhinta, laatukoodi, valmistamiseen käytetty aika (tunteina ja minuutteina). Valmistusjaksoja on enemmän kuin K.

Tapahtumarekisteristä lasketaan kunkin tuotteen valmistusjaksojen lukumäärä sekä valmistamiseen käytetty kokonaisaika, valmistusmäärä ja hinta. Lasketuista arvoista muodostetaan uusi rekisteri, ns. tulosrekisteri (tunnus, arvot). Jos tuotetta ei ole valmistettu, ei siitä myöskää tule merkintää tulosrekisteriin. Lopuksi tulostetaan tulosrekisteri ja lasketaan koko laskutuskauden aikana valmistettujen tuotteiden kokonaishinta.

C 107

Autovakuutuksista on perustettu seuravanlainen tiedosto: tietueen muodostaa vakuutuksen numero, vakuutuslaji sekä vakuutuksenottajan nimi ja osoite. Osoitetta lukuunottamatta kaikilla tietueen kentillä on voitava hakea vakuutuksia: vakuutuksen numerolla saadaan vakuutuksen laji ja vakuutuksen ottajan henkilötiedot; vakuutuslajilla saadaan kaikki ko lajin vakuutukset sekä vakuutuksen ottajan nimellä hänen vakuutuksen laji ja numero.

C 108

Perusta koululuokan levyrekisteri, jossa on luokan jokaisen oppilaan henkilötiedot sekä viimeksi saadut arvostelunumerot aineittain. Luokalle opetetaan koulun kestäessä kiinteä määrä eri ainetta. Oppilaiden pitää pystyä itse kirjoittamaan omat henkilötietonsa tiedostoon, mutta arvostelutietoja pääsee korjaamaan vain, jos tietää salasanan. Opettaja (=tietää salasanan) ei saa päästä sotkemaan oppilaiden henkilötietoja. Oppilastietue sisältää suku- ja etunimen, syntymäajan ja osoitteen. Arvostelutietue sisältää arvostelunumerot aineittain. Perusta ko. rekisteri ja tee ohjelma, jolla voidaan lisätä tai poistaa oppilaita sekä merkitä uusia arvosanoja. Lisäksi tulostettava kullekin oppilaalle todistus, josta käy ilmi aineiden arvosanat sekä maininta siitä, voidaanko hänet päästää luokalta, saako hän ehdot vai jääkö hän luokalleen. Luokalle jää, jos on yli 30aineista on ehdot.

C 109

Liikkeellä on K eri tuotetta. Asiakkaista pidetään rekisteriä, joka sisältää seuraavat tiedot: asiakkaan ostamat tuotteiden 1–K määrät ja asiakkaan nimi sekä osoite. Laskutuskauden aikana tapahtuvista myynneistä pidetään asiakaskohtaista laskutusrekisteriä, johon jokaisen asiakkaan ostokset kerätään. Laskutuskauden lopussa päivitetään asiakasrekisteri ja kirjoitetaan laskut asiakkaille. Laskuissa on eriteltävä eri tuotteet. Tuotteiden hinnat luetaan syöttötietoina.

C 110

Jotta kukin äänestäjä tietäisi ehdokkaittensa nimet ja numerot, on Tuomen tasavallan seuraavissa kunnallisvaaleissa päätetty postittaa jokaiselle äänioikeutetulle kirjoissaolopaikkakunnallaan asumattomalle kansalaiselle ehdokaslistojen yhdistelmä. Ensin on tehtävä yleinen väestörekisteri, jossa on mm. henkilön nimi, kirjoissaolokunnan ja asuinkunnan koodit, osoite ja syntymävuosi. Tarkoitusta varten on lisäksi perustettava kunnittain ehdokaslistojen yhdistelmärekisteri. Tehtävä ohjelmat, jotka perustavat vaaditut rekisterit ja lähettävät vaaditut ilmoitukset asianomaisen kunnan vaalilautakunnalta virkakirjeinä.

C 111

Vanhojen tavaroiden kaupalla on kaksi tiedostoa: tavaratiedosto ja asiakastiedosto.

Tavaratiedostossa on kustakin tavarasta myyntikoodi (myyty vai ei), tavaraluokkakoodi, hinta ja nimi. Asiakastiedostossa on jokaisesta asiakkaasta identiteettinumero, nimi, osoite, hintaraja sekä korkeintaan viisi koodia, joista ko. henkilö on kiinnostunut. Perusta asiakas- ja tavaratiedosto. Tee lisäksi ohjelma, joka kirjoittaa kullekin asiakkaalle luettelon niistä saatavilla olevista tavaroista, joista ko. asiakas on kiinnostunut ja joiden hinta ei ylitä asiakkaan asettamaa hintarajaa.

C 112

Taloyhtiön on vuokrankeruusysteemiään varten perustettava tiedosto, josta ilmenee talon numero, huoneiston numero, vuokraajan nimi, kuukausivuokra sekä vuokraajan vuoden alusta suorittama vuokramäärä. Tee ohjelma, joka lukee kuukausittain suoritetut vuokramaksut, suorittaa rekisterin päivityksen ja vastaavan listauksen. Mikäli vuokraa ei ole maksettu (tai siitä on suoritettu vain osa) kirjoitetaan asianomaiselle lasku.

C 113

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää jäsenistään seuraavia tietoja: sosiaaliturvatunnus, nimi, osoite, jäsenaktiivisuus (maksanut kuluvan vuoden jäsenmaksun, lopettanut, vaihtanut seuraa, erotettu, muusta syystä passiivinen), jäseneksitulovuosi, kansallisen liiton lisenssinumero ja tulosluokka.

C 114

Perusta ruokatavaraliikkeen tavaratiedosto, johon talletetaan kustakin artikkelista seuraavat tiedot: artikkelin numero, nimi, varastossa oleva määrä, säilyvyysaika päivinä, täydennysraja, keskimääräinen myynti päivässä ja kappalehinta. Tiedostoa päivitetään syöttötiedoilla, joista ilmenee, paljonko kutakin tuotetta on myyty.

Tulosta puutelista niistä tuotteista, joiden varastomäärä menee täydennysrajan alle, ja suositus tilattavasta määrästä (lasketaan ottaen huomioon keskim. kulutus ja tuotteen säilyvyys sekä se, että suurien erien hankkiminen on aina edullisempaa). Tulostettava myös tiedosto.

C 115

Yrityksen työntekijät tekevät kolmenlaista tuntityötä, joista maksetaan eri tuntipalkkaa. Oletetaan, että työntekijä tekee yhtenä päivänä vain yhdenlaista työtä. Kunakin päivänä tehdyistä tunneista syötetään tiedostoon tuntien lukumäärä ja työn koodi. Perusta tiedosto, jonka tietueet sisältävät työntekijän numeron, nimen, kunkin työpäivän osalta työn koodin ja tuntien lukumäärän (palkan laskenta tapahtuu viikoittain, joten on tarpeen varata tilaa viidelle päivälle). Päivitä tiedostoa ja laske työntekijöille viikon bruttopalkka.

C 116

Vakuutusyhtiöllä on tiedosto, joka käsittelee erilaisia vakuutuksia. Tietue muodostetaan seuraavasti: vakuutuksen numero, vakuutuslaji, vakuutetun nimi, osoite, vakuutuksen määrä, vakuutusmaksu. Luo tiedosto ja tee ohjelma, joka lukee syöttötietona vakuutuslajin ja tulostaa luetun lajin kaikki vakuutukset. Tiedosto on vakuutusnumeron mukaisessa järjestyksessä, siis vakuutuslajit sekaisin.

C 117

Kullekin vakuutukselle on tiedostossa tietue, jossa on seuraavat tiedot: vakuutusnumero, asiakkaan nimi, osoite, vakuutuksen alkamis- ja päättymispäivä, vakuutusmaksu ja koodi, mikä ilmoittaa, onko maksu suoritettu. Luo tiedosto ja tee ohjelma, joka tulostaa ne tietueet, joiden vakuutus on päättynyt ennen päivää, joka annetaan syöttötietona. Vakuutus on päättynyt silloin, kun päättymispäivä on aikaisempi ko. päivää tai vakuutusmaksu on suorittamatta.

C 118

Perusta tiedosto, jonka tietueet sisältävät asiakkaan tunnusnumeron, nimen, osoitteen, laskun suuruuden ja laskun lähetyspäivän. Tee ohjelma, joka lukee syöttötiedostosta asiakkaan numeron, laskun maksamispäivän sekä maksetun summan. Muodosta uusi tiedosto, joka sisältää ensin mainitut tiedot sellaisista henkilöistä, jotka eivät ole makseneet laskuaan tietyn ajan kuluessa. Tulosta myös tiedostojen sisällöt.

C 119

Perusta linnunpesätiedosto, jossa on seuraavia tietoja: uroksen renkaan numero, lintulaji, naaraan renkaan numero, paikkakuntakoodi, pesimiskertoja muualla, pesimiskertoja tällä paikalla, munien lukumäärä, poikasten lukumäärä. Tietueet on lajiteltu uroksen renkaan numeron mukaan. Tee ohjelma, jolla linnunpesätiedostosta saadaan supistettu tiedosto. Uuteen tiedostoon tulevat seuraavat tiedot: uroksen renkaan numero, lintulaji, naaraan renkaan numero, paikkakuntakoodi ja poikasten lukumäärä. Samalla kun uusi tiedosto luodaan se myös päivitetään syöttönä annetulla aineistolla: pääasiassa voidaan joutua muuttamaan paikkakuntakoodia tai poikasten lukumäärää. Tulostettava vanha ja uusi tiedosto sekä päivitysaineisto.

C 120

Vientiyhtiö kerää vientitoimituksesta levyllä olevaan tiedostoon seuraavat tiedot: laskun numero, toimituspäivä (12.3.1980=12030), tehdaskoodi, maakoodi, kuljetuskoodi, laskun summa ja tarkistuskoodi. Tarkistuskoodi saadaan laskemalla yhteen laskun numero, tehdaskoodi, maakoodi ja kuljetuskoodi sekä saadusta summasta vähentämällä tuhat. Luo tiedosto ja tee ohjelma, joka tulostaa virheelliset tietueet jollekin tulostuslaitteelle. Virhe esiintyy, kun esim. annettu koodi ei ole sille määritellyissä rajoissa. Tee ohjelma, joka päivittää tiedostoa.

C 121

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää seuraavia tietoja jäsenistään: sosiaaliturvatunnus, nimi, osoite, jäsenaktiivisuus (maksanut kuluvan vuoden jäsenmaksun, lopettanut, vaihtanut seuraa, erotettu, muusta syystä passiivinen), jäseneksitulovuosi, kansallisen liiton lisenssinumero, tulosluokka.

C 122

Tee C–ohjelma, joka kyselee kurssin oppilaiden nimet ja heidän saamansa välikoe– ja harjoituspisteet. Ohjelma tulostaa hyväksyttyjen listan, johon kustakin oppilaasta tulostuu nimi, välikoe– ja harjoituspisteet sekä yhteispisteet ja arvosana. Lisäksi ohjelma tulostaa hylättyjen listan. Hylätyistä tulostetaan nimi, välikoe– ja harjoituspisteet sekä yhteispisteet. Ohjelman suorituksen alussa ohjelma kysyy arvosanojen pisterajat. Ohjelma tulostaa listat aakkosjärjestyksessä. Syöttötietoja ei anneta aakkosjärjestyksessä.

C 123

Perusta seuraavanlainen tiedosto Lävätsalon autoista: auton merkkikoodi, auton värikoodi, rekisteritunnus, omistajan nimi, omistajan osoite ja auton vuosimalli. Tee ohjelma, jolla paikallinen poliisilaitos saa tarvittaessa tiedot kaikista sellaisista autoista, joiden merkki ja/tai väri on halutunlainen. Merkki- ja värikoodien lyhenteet luetaan ohjelman alussa syöttötiedostosta, jotta tulostus saadaan ymmärrettävämmäksi.

C 124

Asunnonvälittäjällä on tiedosto myytävistä asunnoista. Tietueen sisältö on: koodi (asunto myyty, asuntoa ei ole myyty), asunnon laji (arava, kovan rahan talo), pintaala, hinta, huonemäärä, osoite, etäisyys keskikaupungilta, asunnon lainaprosentti, neliöhinta, kerros, vanha omistaja, mahdollinen uusi omistaja. Perusta tällainen tiedosto, päivitä ostot sekä tulosta annetulla etäisyydellä olevat myymättömät asunnot.

C 125

Perusta autoista tiedosto, jossa on seuraavat tiedot: rekisteritunnus, auton merkki, auton vuosimalli, omistajan nimi ja omistajan osoite. Laadi ohjelma, joka kirjoittaa katsastuskutsun niille omistajille, joiden auto on katsastettava syöttötietona annettuna kuukautena. Ota huomioon, että viime vuoden mallia olevaa autoa ei tarvitse katsastaa vielä tänä vuonna.

C 126

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää jäsenistään seuraavia tietoja: sosiaaliturvatunnus, nimi, osoite, jäsenaktiivisuus (maksanut jäsenmaksun, lopettanut, vaihtanut seuraa, erotettu, muusta syystä passiivinen), jäseneksitulovuosi, kansallisen liiton lisenssinumero, ikäluokka.

C 127

Rekisterissä on kolmenlaisia asiakkaita (asiakaslajeja). Tietueessa on asiakkaan tunnus (laji), identiteettinumero, nimi, osoite ja laskun suuruus. Muodosta rekisteri ja tee päivitysohjelma sekä ohjelma, joka listaa pyydettäessä kaikkien samaa lajia olevien asiakkaiden rekisteritiedot tai osan niistä seuraavien tunnusten mukaan: 1=kaikki tiedot, 2=nimi ja laskun määrä sekä 3=numero, nimi ja laskun määrä. Pyyntö on syöttötietona, esim. yritys1, jolloin tulostetaan yritys-asiakkaiden kaikki tiedot.

C 128

Eräästä ryhmästä ihmisiä muodostettiin tiedosto, jossa tietueessa oli tunnusnumero, nimi, osoite, ikä, paino ja pituus. Luo tiedosto ja tee ohjelma, joka tulostaa tiedostosta nimen, osoitteen ja syöttönä luetun koodin mukaan joko iän, painon tai pituuden.

C 129

On perustettava varastotiedosto, jonka tietue käsittää tuotenumeron, tuotteen nimen, määrän alarajan ja ylärajan, minkä tulee olla varastossa. Tee ohjelma, joka lukee tutkittavana ajankohtana syöttötiedostosta varaston senhetkisen tilan ja kirjoittaa jollekin tulostuslaitteelle niiden tuotteiden nimen ja määrän, mikä voidaan tilata ylittämättä ylärajaa, kun ko. tuotteiden määrä alittaa alarajan. Tehtävä ohjelma, joka päivittää tiedostoa.

C 130

Varastossa olevista tuotteista muodostetaan levytiedosto. Tietue sisältää seuraavat tiedot: tuotteen numero, varastossa oleva määrä, yksikköhinta, täydennystilaraja. Tiedosto päivitetään kerran päivässä. Kutakin tuotetta kohti voi olla yksi, useampi tai ei yhtään tapahtumaa. Perusta tiedosto. Suorita päivitys. Jos varastossa oleva määrä laskee alle täydennystilausrajan, annetaan siitä jollakin tulostuslaitteella huomautus. Lopuksi tulostetaan päivitetty tiedosto.

C 131

Perustettava tiedosto, jonka tietueet käsittävät asiakasnumeron ja tilitapahtumat (markkoja) ja näiden tapahtumien yhteissumman. Tietueet ovat asiakasnumeron mukaan nousevassa järjestyksessä. Luetaan syöttötiedostosta tapahtumia, joilla päivitetään tiedostoa (syöttötietueessa asiakasnumero, koodi ja markkamäärä). Jos koodi on 1, niin päivitetään ensimmäistä tapahtumaa , jos koodi on 2, niin päivitetään toista tapahtumaa jne. Kullakin asiakkaalla voi olla useita tapahtumia. Kun viimeinen saman asiakkaan tapahtuma on käsitelty, lasketaan tapahtumat yhteen ja talletetaan tulos tiedostoon. Tulostettava asiakasnumero, kaikki tapahtumat sekä vanha ja uusi yhteissumma.

C 132

Perusta joukkue- ja pelaajatiedostot seuraavien mallien mukaan: Joukkuetiedoston tietue sisältää joukkueen nimen, kotipaikan, pisteiden lukumäärän, maalien määrän (erikseen omat ja toisten tekemät). Joukkueen numero = tietueen numero. Pelaajatiedoston tietue sisältää pelaajan nimen, syntymäajan, maalit ja syötöt. Saman joukkueen pelaajat talletetaan peräkkäin tiedostoon. Kullakin joukkueella on vakiomäärä pelaajia (sama kaikilla). Ottelukierroksen jälkeen tiedostojen päivitys suoritetaan seuraavien syöttötietueiden avulla: Syöttötietueessa on joukkueen numero ja ottelun tulos, ao. joukkueen maalit ensimmäisenä mainittuna. Lisäksi jokaista joukkueen tekemää maalia kohti on yksi syöttötietue, jolla on maalintekijän ja syöttäjän numerot. Pelaajien numeroina voidaan käyttää heidän järjestysnumeroaan joukkueen pelaajien tietueiden järjestyksessä.

C 133

Perustettava vaaleissa äänestämään pääsevistä jäsenistä jäsentiedosto ja ehdokkaista ehdokastiedosto. Äänestyksessä syöttötietueeseen talletetaan äänestäjän tunnusnumero ja hänen äänestämänsä ehdokkaan numero. Tehtävä ohjelma, joka varmistaa, ettei kukaan pääse äänestämään kahta kertaa ja samalla laskee ehdokkaiden saamat äänimäärät. Tulostettava tiedostojen sisällöt. Tehtävä ohjelma, joka päivittää ehdokas- ja jäsentiedostoja.

C 134

Muodostettava levylle sähkönkuluttajista rekisteri, joka sisältää jokaisesta kuluttajasta seuraavat tiedot: kuluttajan numero, mittarin numero, kuluttajan nimi, osoite, vanha lukema, uusi lukema, lukemisien ajankohdat, kWh-hinta, tariffiyksikkömäärä, ty-hinta ja aikaisemmin maksettu määrä. Tehtävä päivitysohjelma ja päivitettävä joitakin tietueita. Laadittava myös laskunkirjoitusohjelma, joka kirjoittaa laskun kaikista tai vain niistä, joita on päivitetty tietyn ajankohdan jälkeen.

C 135

Oy Hevoshuijarit Ab välittää nimensä osoittamia luontokappaleita. Sitä varten sillä on tiedosto, josta selviää ainakin kunkin myytävänä olevan hevosen sukupuoli, nimi, ikä, rotu, hinta, säkäkorkeus ja paino. Lisäksi firmalla on asiakasrekisteri, joka sisältää asiakasnumeron, nimen ja osoitteen nousevan asiakasnumeron mukaan järjestettynä. Perustettava tiedostot ja tehtävä ohjelma, joka päivittää niitä. Tehtävä myös ohjelma, jolla laaditaan asiakkaalle tarjoukset hänelle sopivista kohteista, kun ohjelmalle syötetään ominaisuuksien ala- ja ylärajat.

C 136

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää jäsenistään seuraavia tietoja: sosiaaliturvatunnus, nimi, osoite, jäsenaktiivisuus (maksanut kuluvan vuoden jäsenmaksun, lopettanut, vaihtanut seuraa, erotettu, muusta syystä passiivinen), jäseneksitulovuosi, kansallisen liiton lisenssinumero, ikäluokka.

C 137

Talletettava levylle rekisteri, joka sisältää tavaroista seuraavat tiedot: tavaran koodi, myyty määrä, myyntihinta, ostohinta, alaraja, kerroin. Jos myyty määrä on alle alarajan, tuottaa tavara kauppiaalle tappiota kertoimen ilmoittaman prosenttimäärän. Laskettava kauppiaan eri tuotteista saama voitto tai tappio ja kokonaisvoitto. Kunkin tavaran myyty määrä nollataan laskujen jälkeen.

C 138

Laadittava tiedosto pienehköstä kotikirjastosta sekä tehtävä tulostusohjelma, joka kirjoittaa listat kirjoista sekä tekijän että kirjan mukaan aakkostettuna, listaa tietyn kirjailijan teokset ja kertoo kirjan nimen perusteella tekijän.

C 139

Käpykylän kirjasto käyttää tietokonetta lainausten tarkkailuun ja tilastointiin. Sillä on lainaajatiedosto, jossa on henkilön numero, nimi, osoite ja syntymäaika sekä asianomaisen perheenpään nimi. Lisäksi on olemassa kirjarekisteri, jossa on kirjan koodinumero (aikuisten kirjat alkavat numeroilla 0-5), tekijä, nimi, lainaajan numero, kirjan lainauskertojen määrä kuluvana vuonna ja lainauksen erääntymispäivä. Tee C-ohjelma, jolla voidaan: lisätä sekä kirjoja että lainaajia, muistuttaa lainausajan loppumisesta, lainata kirjoja ja palauttaa niitä. Lisäksi, jos alaikäinen on lainannut aikuisen kirjan, ilmoitetaan siitä hänen holhoojalleen.

C 140

Perusta sähkökulutusta varten seuraavanlainen kuluttajatiedosto, johon kuluttajat on viety kuluttajanumerojärjestykseen: kuluttajanumero, kuluttajaryhmäkoodi, kuntakoodi, kulutus kilowattitunteina, perusmaksu markkoina ja kokonaismaksu markkoina. Tee ohjelma, joka tulostaa kuluttajien tiedot kuluttajaryhmittäin kuntajärjestyksessä. Kunkin kunnan loppuun on tulostettava kulutus- ja kokonaismaksusummat.

C 141

Asunnonvälittäjällä on tiedosto myytävistä asunnoista. Tietueen sisältö on: koodi, joka kertoo, onko asunto vuokrattu, asunnon pinta-ala, neliöhinta, huoneiden määrä, asunnon osoite, omistajan nimi, osoite ja puhelinnumero ja mahdollisen vuokraajan nimi. Lisäksi hänellä on sijoittajatiedosto, jossa on kysymykseen tulevien rahamiesten numerot, nimet ja osoitteet. Perusta vaaditut tiedostot ja laadi ohjelma, jolla listataan kullekin asiakkaalle sopivat vaaditun hintaiset ja/tai kokoiset myytävät asunnot kaikkine tietoineen. Syöttönä luetaan asiakkaan numero ja hinta/kokoväli. Asuntoja ja sijoittajia on voitava lisätä ja vähentää tiedostoista.

C 142

Hulun kaupungissa toimivalla Vetolan kattovalli Oy:llä on varastorekisteri, johon on talletettu tuotenumero, tuotteen nimi, tuotteen kulutus vuoden alusta, tuotteen yksikkö, tuotteen määrä varastossa, omakustannushinta, myyntihinta, hälytysraja yms tarpeellista tietoa. Tee ohjelma, joka listaa ne tuotteet, joita varastossa on liian vähän. Tee ohjelma, joka päivittää tiedostoa varastoon saapuneella tuote-erällä ja laskee varaston osto– ja myyntihinnan.

C 143

Urheiluseura KAATAJAT ry ylläpitää jäsenistään seuraavia tietoja: sosiaaliturvatunnus, nimi, osoite, jäsenaktiivisuus (maksanut kuluvan vuoden jäsenmaksun, lopettanut, vaihtanut seuraa, erotettu, muusta syystä passiivinen), jäseneksitulovuosi, kansallisen liiton lisenssinumero, ikäluokka, sukupuoli.

C 144

Muodosta levylle kuluttajarekisteri, joka sisältää jokaisesta kuluttajasta seuraavat tiedot: kuluttajan numero, mittarin numero, alkulukema, alkupäivämäärä, loppulukema, loppupäivämäärä, kulutusarvio pyöristettynä lähimpään kymmeneen ja kuluttajan nimi. Laskettava yhden päivän keskimääräinen kulutus ja sen perusteella laskettava (loppupäivämäärästä) kolmen kuukauden kulutusarvio ja talletettava se tiedostoon. Lopuksi tulostetaan kulutusarviot.

C 145

Tee C-ohjelmisto seuraavalle: Luetaan tekstiä tiedostosta ja lasketaan siitä seuraavat tiedot: keskimääräinen sananpituus, keskimääräinen rivinpituus, keskimäärinen kappaleenpituus (kappaleiden välissä on vähintään yksi tyhjä rivi) ja jokaisen käytetyn kirjaimen todennäköisyys. Näistä tiedoista tehdään uusi teksti satunnaislukugeneraattorin avulla siten, että teksti on mahdollisimman “keskimääräistä”. Sanoja ei tavuteta rivin lopussa, vaan niiden annetaan mennä oikean reunan yli.

C 146

Uimahypyissä lasketaan pisteet seuraavasti: Arvostelutuomarit, joita on viisi, antavat kukin hypystä harkintansa mukaan jonkin pistemääristä 0, 0.5, 1, ...,10. Näistä viidestä pistemäärästä pudotetaan huonoin ja paras pois; jäljelle jääneiden tuomarien pistemääristä lasketaan keskiarvo ja se kerrotaan hypyn ns. vaikeusastekertoimella (1,1.1, ..., 3). Näin saadaan hypystä tuleva lopullinen pistemäärä. Kilpailijoita on useita ja hyppykierroksia on kolme. Ensimmäisellä kierroksella ohjelmalle syötetään arvostelupisteiden ja vaikeusasteen lisäksi kilpailijan nimi ja numero. Ensimmäisen jas toisen kierroksen jälkeen tulostetaan välitulokset ja kolmannen jälkeen lopputulos. Tulostuksessa näkyy kilpailijan nimi, numero, vaikeusastekerroin sekä kokonaispistemäärä.

C 147

Voimistelussa pistelasku tapahtuu niin, että neljä arvostelutuomaria antaa kukin suorituksesta jonkin pistemääristä 0, 0.1,..., 10. Näistä neljästä pistemäärästä pudotetaan huonoin ja paras pois ja suorituksen pistemääräksi tulee jäljellejääneiden kahden pistemäärän keskiarvo. Naisten voimistelussa on yleensä neljä eri telinettä, joiden kaikkien läpi on kilpailijoiden käytävä. Näiden neljän telineen kohdalla annettujen pistemäärien summa on lopullinen pistemäärä. Laadittava Pascal– ohjelma, joka lukee päätteeltä kilpailijan eri telineiltä saamat arvostelutuomarien pisteet ja tulostaa jokaisen telineen 3 parasta ja kokonaiskilpailun tuloslistan. Kilpailijoita on useita.

C 148

Luistelussa lasketaan pisteet seuraavasti: Jokaisen matkan kohdalla muutetaan aika sekunneiksi ja sen kymmenesosiksi. Eri matkoilla antavat ko. sekunttimäärät pisteitä seuraavasti: 500 metrillä pistemäärä = edellä mainittu aika, 1500 metrillä jaetaan aika kolmella, 5000 metrillä kymmenellä sekä 10000 metrillä 20:llä. Laadittava ohjelma, joka lukee päätteeltä kilpailijan nimen ja numeron sekä ajat (min, sek, sekunnin osat) ja tulostaa nämä sekä pisteet kultakin matkalta ja yhteispisteet sekä kilpailun lopputuloksen. Ajat ovat päätteellä edellä esitetyssä järjestyksessä. Kilpailijoita on useita.

C 149

Mäenlaskussa lasketaan pisteet seuraavasti: Arvostelutuomarit, joita on viisi, antavat kukin hypystä harkintansa mukaan jonkin pistemääristä 0, 0.5, ..., 20. Näistä viidestä pistemäärästä pudotetaan huonoin ja paras pois ja loput lasketaan yhteen, jolloin saadaan hypyn tyylipisteet. Pituudesta tulee pisteitä siten, että mäen K–piste vastaa 60 pistettä ja metrin parannus lisää pistemäärää 1:llä; vastaavasti metrin vajaus pudottaa 1 pisteen.

Hypyn pituus ilmaistaan puolen metrin tarkkuudella. Kilpailijoita on useita. Laadittava Pascal–ohjelma, joka lukee päätteeltä mäen mäkiennätyksen ja sen jälkeen kilpailijan nimen ja numeron, hypyn pituuden ja tuomarien antamat viisi pistemäärää. Kilpailun toiselle kierrokselle pääsee 50% kilpailijoista, kuitenkin korkeintaan 50 kpl. Tulostettava 1. kierroksen tulokset ja toisen kierroksen hyppyjärjestys, joka on käänteinen ensimmäisen kierroksen tuloksiin nähden. Toisen kierroksen jälkeen tulostetaan kilpailun tulokset, joissa ovat mukana myös toiselta kierrokselta pois jääneet.

C 150

Leevi Lätkä haluaa käyttää tietokonetta jääkiekon pelikirjanpitoon. Laadi C– ohjelma tähän tarkoitukseen. Ennen pelin alkua syötetään pelaajien nimet ja numerot. Maalin syntyessä kirjataan tekijä ja syöttäjä. Maaleja kohti ammutut laukaukset merkitään muistiin maalivahtien torjuntaprosentin laskemiseksi. Ohjelman tulisi laatia tapahtumaselvitys kustakin erästä ja lopuksi koko ottelusta.

C 151

Pujottelussa lasketaan tulokset niin, että voittaja on se, jonka yhteistulos kahdessa laskussa on pienin. Laadi C–ohjelma, joka aluksi lukee osallistujien numerot ja nimet, sitten kunkin tuloksen ensimmäisessä ja toisessa laskussa. Tuloksena saadaan nimineen ja aikoineen kummankin laskun tulokset ja lopputulokset.

C 152

Menet ravintolaan tietty määrä rahaa taskussasi ja haluat syödä kunnolla ts. alkupalan, lämpimän ruoan ja jälkiruoan. Tee ohjelma, joka tekee ruokalistasta kaikki mahdolliset kukkarollesi sopivat yhdistelmät. Aluksi luetaan ruoat lajeittain selväkielisessä muodossa.

C 153

Proto Proteiini uskoo valkuaisten terveellisyyteen ja lihaksia kasvattavaan vaikutukseen. Tämän vuoksi hän on laskenut eri ruokalajeihin sisältyvien valkuaisaineiden ja hiilihydraattien määrät. Tee C–ohjelma, joka etsii sellaiset alkuruoka-pääruoka-jälkiruoka-ateriat, joissa on eniten valkuaista, mutta korkeintaan annettu määrä hiilihydraatteja. Ruokien nimet annetaan tiedostossa selväkielisessä muodossa.

C 154

Tee C–ohjelma, joka laatii keveimmän mutta ravintoarvoltaan parhaan aterian (alkuruoka, pääruoka, jälkiruoka), kun päätteeltä annetaan kunkin ruokalajin energiamäärä ja ravintoarvo. Ravintoarvo voidaan antaa esim. koodina 0-100. Ruokien nimet annetaan selväkielisinä.

C 155

Paikkakuntien KUHMO, KIVA ja KAHA välisessä puhelinliikenteessä ovat kaukopuhelumaksut alkavalta minuutilta aina samat kahden tietyn paikkakunnan välillä. Esimerkiksi KUHMO-KIVA: 22.5 p; KUHMO-KAHA: 27.5 p; KIVA-KAHA: 13.0 p. Lisäksi laskutetaan kultakin puhelulta paikallispuhelun kiinteä maksu (esim. 12.0 p). Kirjoita C–ohjelma, joka laskee ja tulostaa puhelujen paikkakunnat ja hinnan, kun päätteeltä luetaan puhelusta seuraavat tiedot:

– soittajan paikkakunta

– vastaanottajan paikkakunta

– aloitusaika (h, min, sek)

– lopetusaika (h, min, sek)

C 156

On olemassa n kpl koululuokkia, jotka on nimetty A, B, C,... Luokissa voi olla eri määrä oppilaita. Kaikille luokille pidetään yhteinen koe. On tehtävä C–ohjelma, joka laskee luokkien koetulosten keskiarvot ja tulostaa luokat paremmuusjärjestyksessä, paras ensin, sekä kunkin luokan keskiarvon.

C 157

Tee ohjelma, joka tulostaa koripallo-ottelun tulokset seuraavista lähtötiedoista:

– joukkueiden nimet ja numerot

– pelaajien nimet ja numerot

Pelin aikana jokaisesta syntyneestä korista annetaan rivi, jossa on joukkueen numero, pelaajan numero ja syntyneet pisteet. Listassa on nähtävänä lopputulos ja jokaisen pelaajan henkilökohtainen pistemäärä.

C 158

Student opiskelee hyvin monia aineita, joten lukujärjestyksen laatiminen tuottaa hieman työtä aina lukukauden alussa. Tee C–ohjelma, joka tekee lukujärjestyksen, kun syöttötietoina annetaan päivä, kellonaika, kurssi ja pitopaikka (esim. MA 12-14 C MaD 245). Tuloksena saadaan tuttu lukujärjestys, jossa ovat viikonpäivät sarakkeina ja tunnit riveinä. Päällekkäin menevistä luennoista on ilmoitettava jollakin tavalla.

C 159

Meteorologi Unto Räntä pitää viikottain kirjaa säästä. Joka päivä hän kirjaa sademäärän, lämpötilan maksimin ja minimin sekä saastumisasteen numeroin ilmaistuna. Viikon lopussa hän laskee maksimiin perustuen kaksi lämpimintä päivää sekä keskiarvot kaikille kirjatuille tiedoille. Tee ohjelma Unton työtä helpottamaan.

C 160

Eräässä koulussa luokkahuoneet jaetaan opettajille jaksottain, joita on vuodessa kuusi. Opettaja, jaksot ja huoneet syötetään ohjelmalle satunnaisessa järjestyksessä, esim:

    Opettaja, jakso, luokkahuone ?
    Ryyn"anen 4 215
    Kolehmainen 1 234
    Jaatinen 1 112
    Runkvist 2 234
    .
    .
    .

On tehtävä C–ohjelma, joka tulostaa luokkahuoneet jaksoittain:

Jakso : 1               Opettaja                Luokka
-------------------------------------------------------
                        Kolehmainen             234
                        Jaatinen                112
                        .                       .
                        .                       .
                        .                       .

C 161

Rymättylän Rautalanka myy erilaisia sähköjohtoja. Valmista yhtiölle varaston valvontaohjelma, joka lukee aamulla tiedot varaston sisältämistä langoista, kirjaa päivän myynnin ja tulostaa illalla yhteenvedon päivän myynnistä ja varaston tilanteen. Lankoja voidaan käsitellä yhden merkin mittaisilla koodeilla.

Esimerkki sy"ot"ost"a:
Aamuvarasto?
a 100
b 200
c 250
...
Myynti?
a 10
b 5
a 2
c 40
b 23
...

Näistä syötteistä lasketaan illan varasto ja päivän myynti tuotteittain. Varaston ylittämistä ei tarvitse ottaa huomioon.

C 162

Tee ohjelma, joka muuntaa markoissa ja penneissä ilmoitetun rahamäärän annettujen kurssien mukaan. Päätteeltä luetaan aluksi valuuttakoodit (esim. USD, DEM, SEK) ja niiden kurssit. Rahamääriä ja valuuttakoodeja luetaan kunnes rahamäärä on nolla.

C 163

Kauppias Ale Roju tarvitsee C–ohjelman, joka laskee kassalla asiakkaalle alennukset. Tavaroiden hintalapuissa on numeroin ilmaistuna alennusryhmäkoodi. Jokaista koodia vastaa tietty alennusprosentti, jonka verran tuotteen hinnasta vähennetään. Ohjelma lukee koodit ja tuotteen hinnan. Mikäli ostosten loppusumma ylittää 200mk, annetaan lisäksi 4kokonaishinnasta. Ohjelman tulee tehdä summan muodostumisesta laskelma asiakasta varten. Laskelmassa on asiakkaan nimi, kokonaishinta, alennusten kokonaismäärä ja alennettu hinta.

C 164

Laadi C–ohjelma, joka jäljittelee kassakonetta: Päätteeltä annetaan kunkin oston määrä, yksikköhinta ja nimi, jotka tulostetaan riveittäin ja samalle riville ko. ostoksen hinta. Kaikkien ostosten summan jälkeen näppäillään asiakkaan antama rahasumma ja ohjelma ilmoittaa mahdollisesti takaisin annettavan rahamäärän. Hinnat ja koodit yleisimmille tuotteille luetaan tiedostosta aina ohjelman käynnistyessä.

C 165

Paperi- ja kukkakauppa Paperikukka tarvitsee kassakoneeseensa C–ohjelman, joka laskee ostokset yhteen ja lisäksi kerää tilastoja myynnistä. Kummassakin tuoteryhmässä on alaryhmiä ja tämä ryhmäkoodi annetaan merkkimuodossa samalla kun tuotteen hinta. Ryhmittäiset summat voidaan halutessa tulostaa ja/tai nollata uutta tarkkailujaksoa varten. Ohjelmassa tulisi lisäksi huomioida palautusrahan laskeminen ja penninpyöristys lähimpään kymmeneen penniin.

C 166

Apteekkari Oiva Myrkky haluaa helpottaa eräiden itsesekoittamiensa voiteiden valmistusta. Laadi C–ohjelma, joka lukee perusreseptin ja valmistettavan määrän sekä tulostaa tarvittavat ainemäärät. Tämän jälkeen voidaan käytää samaa reseptiä toisen annoksen tekemiseen, vaihtaa resepti tai lopettaa. Aineille annetaan ei-numeerinen koodi.

C 167

Markkinamies tarvitsee palkkapussien täyttämistä varten luettelon tarvittavista seteleistä ja kolikoista. Laadi C–ohjelma, joka lukee työntekijöiden nimet ja palkat ja laskee kunkin palkkaan tarvittavien rahojen määrän. Lisäksi saadaan yhteenveto rahojen nostamiseksi pankista.

C 168

Lomakoti tarvitsee C–ohjelman, joka laatii lomailijoille laskut. Tarkoituksena on, että portieri antaa ohjelmalle lomailijan nimen js hänen viettämiensä vuorokausien määrän sekä hintakoodin, aterioiden määrän, huonepalvelut, hoitokoodin (esim. savikylpy, hieronta jne.) ja puhelinsykäysten määrän.

C 169

Kukkakauppias Paula Puketti tarvitsee C–ohjelman, joka kirjoittaisi tilauksen mukaan lähetyslistat ja laskut hänen monille puhelinasiakkailleen. Ohjelma kyselee asiakkaan nimen ja osoitteen, lähetyksen vastaanottajan nimen ja osoitteen, kukkien määrän ja nimen/lyhenteen ja vientimaksun. Tämän jälkeen ohjelma kirjoittaa sekä lipukkeen paketoijia ja viejiä varten että laskun pankki- yms. tietoineen kukkien tilaajalle. Pyri tekemään ohjelma niin, että tilauksen voisi kirjoittaa helposti suoraan puhelun aikana.

C 170

Elokuvissakävijöiden ikärakenteen selville saamiseksi suoritetaan tutkimus. Tutkimuksessa lasketaan erikseen, kuinka monta nais– ja miespuolista katselijaa kuuluu ikäryhmiin alle 10 vuotta, 10–14, 15–19, 20–24, 25–29 ja yli 29 vuotta sekä kuhunkin ikäryhmään kuuluvien katselijoiden keski–ikä. Kirjoita ohjelma, joka suorittaa nämä laskut, kun tietoaineistona on datatiedosto, jossa on annettu katselijoiden iät kukin omalla tietorivillään. Tulosta lasketut tulokset järkevästi ryhmiteltynä riittävin kommentein.

C 171

Kukkakauppias Paula Puketti tarvitsee C–ohjelman, joka kirjoittaisi tilauksen mukaan lähetyslistat ja laskut hänen monille puhelinasiakkailleen. Ohjelma kyselee asiakkaan nimen ja osoitteen, lähetyksen vastaanottajan nimen ja osoitteen, kukkien määrän ja nimen/lyhenteen ja vientimaksun. Tämän jälkeen ohjelma kirjoittaa sekä lipukkeen paketoijia ja viejiä varten että laskun pankki– yms. tietoineen kukkien tilaajalle. Pyri tekemään ohjelma niin, että tilauksen voisi kirjoittaa helposti suoraan puhelun aikana.

C 172

Kuorma–autoilija Arvo Sisu laskuttaa lähtömaksuna tietyn kiinteän summan ja sitten tietyn tuntiveloituksen mukaan puolen tunnin tarkkuudella. Laadi C– ohjelma, joka laatii hänen laskunsa. Ohjelma kysyy hinnat, sitten kunkin asiakkaan nimen osoitteen, ajopäivämäärän ja ajon alkamis– ja loppumishetken. Tulosta laskuun myös Arvo Sisun pankin nimi ja pankkkitilin numero.

C 173

Perheessä pidettiin viikon ajan kirjaa menoista siten, että menot jaoteltiin viidelle eri tilille. Tee ohjelma, joka laskee kunkin päivän menojen yhteissumman ja kunkin tilin yhteissumman, kun menot on talletettu taulukkoon, jonka viimeiselle pystyriville talletetaan päivän yhteissumma ja viimeiselle vaakariville tilin yhteissumma.

C 174

Tee C–ohjelma, joka laskee henkilön yhden päivän aikana hankkiman palkan. Henkilö voi olla töissä saman päivän aikana useissa jaksoissa. Ohjelma lukee henkilön tuntipalkan ja töihin tulo– ja lähtöajat (minuutin tarkkuudella). Tulosta tehty työaika ja palkan määrä. Lisäksi tulostetaan aluksi annetut työntekijän nimi– ja osoitetiedot.

C 175

Tee C–ohjelma, joka laskee tuntityötä tekevän henkilön yhden viikon bruttopalkan. Tuntimäärät ja työtä kuvaavat koodit ovat päivittäin eriteltyinä. Suunnittele töille koodit ja tuntipalkat. Työn koodi ei saa olla numeerinen. Oletetaan, että henkilö tekee yhtenä päivänä ainoastaan saamaan koodiin kuuluvaa työtä. Myös tuntihinnat on ohjelman alussa haettava päätteeltä. Työntekijät identifioidaan kolminumeroisin luvuin.

C 176

Tee seuraava C–ohjelma: luetaan palkkaluokkia 1–10 vastaavat palkat. Tämän jälkeen päätteeltä luetaan henkilötietoja: henkilön nimi, palkkaluokka, ennakonpidätysprosentti, jäsenmaksu, mahdolliset muut vähennykset. Ohjelman on tulostettava laskelma nettopalkan muodostumisesta kullekin henkilölle erikseen ja lopuksi maksettujen bruttopalkkojen kokonaissumma.

C 177

Eräästä ryhmästä ihmisiä muodostettiin tiedosto, jossa tietueessa oli tunnusnumero, nimi, osoite, ikä, paino ja pituus. Luo tiedosto ja tee ohjelma, joka tulostaa tiedostosta nimen, osoitteen ja syöttönä luetun koodin mukaan joko iän, painon tai pituuden.

C 178

Tee ohjelma, joka lukee tietoja asiakkaista ja heidän ostoksistaan: asiakkaan nimi, luottokoodi, tavaran nimi, yksikköhinta ja kappalemäärä. Luottokoodilla määrätään asiakkaalle annettava alennus (esim. jos koodi on 0, ei anneta alennusta). Tulosta asiakkaan nimi, tavaran nimi, alennus prosentteina, yksikköhinta, bruttohinta, alennus markkoina ja alennuttu hinta. Tulosta vielä lopuksi ostojen ja alennusten yhteismäärä.

C 179

Laadi C–ohjelma, joka laskee rautatiematkan hinnan. Aluksi syötetään asemien nimet selväkielisenä ja välimatkat kilometreinä. Matkan hinta lasketaan kaavasta: hinta = perusmaksu + km–määrä * km–hinta + istuma–/makuupaikkahinta. Tuloksena saadaan asemien nimet selväkielisenä, matkanpituus ja hinta.

C 180

Laadi C–ohjelma, joka suorittaa liikkeen laskutuksen asiakkailta(=kirjoittaa laskut).Syöttötietoina annetaan töiden ja materiaalien koodit ja määrät. Aluksi luetaan töiden ja materiaalien koodit, selväkieliset nimet ,yksiköt ja yksikköhinnat.

C 181

Tee C–ohjelma, joka tekee hintalappuja. Ensiksi annetaan tuotteen nimi ja kilohinta. Sitten vuorollaan kunkin pakkauksen paino, jolloin ohjelma kirjoittaa hintalapun: tuotteen nimi, kilohinta, paino ja hinta. Tuotetta ja kilohintaa voidaan myös vaihtaa ohjelmassa ja lopettaa ohjelma.

C 182

Viisi kaverusta ostaa urheiluauton edustustarkoituksiin. Kulut päätetään jakaa seuraavasti: kukin maksaa käyttämänsä bensan ja öljyn, joten aina ajon jälkeen auto tankataan ja öljyt tarkastetaan. Samalla merkitään kulutus vertailua varten matkamittarin lukema sekä ostettu bensa– ja öljymäärä. Huolto– ja korjausmaksut päätetään maksaa ajettujen kilometrien suhteessa. Kukin maksaa näitä sitä mukaan, kun niitä osuu kohdalle ja kuukauden lopussa aina lasketaan, kuka joutuu maksamaan ja kenelle. Laadi C–ohjelma, joka laskee kaverusten ajomatkat kulutuksineen, kunkin maksamat korjausmaksut, kuukauden lopun tasoituslaskelman sekä laskelman kokonaiskuluista.

C 183

Tee ohjelma, joka laskee annetuista paikkojen lukumäärästä, vaaliliittojen määrästä ja näiden saamista äänimääristä paikkojen jakauman vaaliliitoittain noudattaen suhteellista vaalitapaa. Jos viimeisissä paikoissa sattuu tasatapaus, tulee ohjelman antaa tieto myös siitä. Aluksi luetaan vaaliliittojen lukumäärät ja niiden puolueet, puolueet selväkielisessä muodossa.

C 184

Tee C–ohjelma, joka hoitaa yleisurheilussa korkeushypyn tuloslaskennan. Aluksi syötetään osanottajien nimet ja numerot. Kustakin suorituksesta annetaan numero ja tulos. Voidaan olettaa että kaikki hyppääjät yrittävät kaikista korkeuksista ja jokaisesta korkeudesta 3 kertaa (tämä koskee tietenkin vain vielä mukana olevia). kilpailun päätyttyä tulostetaan lopputulokset.

C 185

Laadi C–ohjelma, joka tekee vuokratalon tuloslaskelman. ohjelma saa syötteenä aluksi huoneistojen neliövuokran ja vesimaksun suuruuden hengeltä sekä sitten kunkin huoneiston numeron, neliömäärän ja asukasmäärän. Ohjelman tulee pyytää syötteet. Ohjelma tulostaa listan, jossa kunkin huoneiston numeron jäljessä on vuokra ja vesimaksu ko. huoneistosta sekä lopussa koko talon vuokratulot, vesitulot sekä kokonaistulo.

C 186

Tee ohjelma, joka laskee mopoilijan polttoaineostosten hinnat. Syöttötietoina on litramäärä, kuinka paljon seoksessa on öljyä ja luku, joka ilmoittaa alennusprosentin (muutama eri alennuskoodi). Ohjelman on luettava useiden ostosten tiedot. Kunkin jälkeen ilmoitetaan vastaava hinta. Lopuksi annetaan kokonaiskulutus markkoina ja litroina. Penninpyöristys on huomioitava.

C 187

Marco Macarooni maksaa viikoittain makarooniverstaansa työntekijöille palkan jakamalla kullekin liirapussin. Laadi C–ohjelma, joka laskee kuhunkin pussiin tarvittavien seteleiden ja kolikoiden määrät. kun käytössä on 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 50000 ja 100000 liiran setelit ja 5, 10, 20, 50 ja 100 liiran kolikot. Koska Italiassa on puute pikkurahasta, Marco joutuu joskus käyttämään 100 liiran bussilippuja ja 10 ja 50 liiran postimerkkejä. Ohjelman tulisi tämän vuoksi myös laskea kolikoita korvaava postimerkki– ja bussilippumäärä. Rahojen pankista hakemista varten tarvitaan eri rahojen määrät, samoin postimerkkien ja bussilippujen kokonaismäärä.

C 188

Rajakauppias Urho Isorepu kauppaa kaikenlaista tavaraa Naapurisopuli–nimisessä kaupassaan niin suomalaisille kuin ruotsalaisillekin. Laadi C–ohjelma, joka toimii Urhon kassakoneena. Hinnat ovat tavaroissa markoissa, mutta maksaa voi myös Ruotsin tai Norjan kruunuilla. Ohjelma laskee ostokset yhteen ja antaa summan markoissa. Tämän jälkeen annetaan valuuttatunnus, jolloin ohjelma tarvittaessa muuttaa summan kruunuiksi. Asiakkaan antama rahamäärä näppäillään sisälle, jolloin ohjelma antaa takaisin maksettavan määrän. Koska Urho usein joutuu maksamaan takaisin markoissa, kirjoitetaan summa heti myös markoissa. Ohjelman alussa luetaan valuuttakurssi. Jotkut turistit haluaisivat maksaa jollain muulla rahalla, joten laadi ohjelma niin, että erikoistunnuksella ohjelma kysyy valuuttakurssin ja muuntaa summan tämän mukaan.

C 189

Verrytologi Tarmo Hölkkä harrastaa monipuolisesti liikuntaa: hän juoksee, ui, tanssii ja pelaa jalkapalloa. Verratakseen liikkumistaan eri viikkoina hän antaa eri lajeista pisteitä suunnilleen siinä suhteessa, kun niiden tiedetään kuluttavan energiaa: tunti juoksua vastaa 8 pistettä, uintia 8 pistettä, tanssia 3 pistettä ja jalkapalloa 5 pistettä. Laadi C–ohjelma, joka laskee viikottain lajikohtaiset pistemäärät ja kokonaispistemäärät, kun päätteeltä annetaan päivittäiset tiedot. Eri suoritukset annetaan pareina koodi ja tuntimäärä. Samaa suoritusta voi olla useita samalle päivälle.

C 190

Regattaan kuuluu useita purjehduksia, joista lopputuloksiin lasketaan vain tietty määrä parhaasta päästä. Veneen kustakin purjehduksesta saama pistemäärä on sama kuin sen sijaluku ko. purjehduksessa, ja kunkin veneen on tultava maaliin vähintään niin monessa lähdössä kuin lasketaan mukaan lopputuloksiin. Laadi C–ohjelma joka laskee lopputulokset, kun syöttönä annetaan purjehdusten määrä, mukaanlaskettavien määrä sekä veneiden numeeriset koodit ja sijoitukset eri purjehduksissa.

C 191

Uppovene Oy valmistaa erikokoisia Uppo–veneitä. Asiakas voi valita veneen suuruuden seuraavasti:

a) Pituus 15–75 jalkaa 1 jalan välein

b) Leveys 5–25 jalkaa 1 jalan välein

c) Vuodepaikkojen määrä 0–14

d) Moottorin teho 10,20,50,100,200,300,500 tai 1000 hv Uppoveneen hinta on 100 markkaa kertaa veneen pituuden neliö plus 600 markkaa kutakin vuodepaikkaa kohti plus 30 mk/hv. Uppo–venekään ei voi olla esim. pituuttaan leveämpi, joten tilatun veneen mittojen tulee täyttää eräitä ehtoja:

– pituuden tulee olla vähintään kolme kertaa mutta enintään viisi kertaa leveys – moottoriteho ei voi olla suurempi kuin 0.6 kertaa pituuden ja leveyden tulo ja – vuodepaikkojen lukumäärä ei voi olla suurempi kuin 1/100 pituuden ja leveyden tulosta

Laadi C–ohjelma, joka tarkistaa että asiakkaan tilaukseen antamat mitat noudattavat ehtoja. Mikäli mitat ovat virheelliset, ilmoitetaan tästä, muussa tapauksessa lasketaan veneen hinta.

C 192

Laatu– ja intiimiravintola Surut Pois haluaa tarjoilijoille laskutusta hoitavan Pascal– ohjelman, joka toimii seuraavasti. Ravintolassa on kymmenen pöytää, joissa kussakin neljä paikkaa. Kullekin pöydälle on oma lokeronsa, johon päätteen kirjoittamat laput kerätään. Ohjelma pyytää ensin tarjoilijan tunnuksen, pöydän tunnuksen ja asiakkaan tunnuksen. Alkon tuotteista käytetään Alkon koodia ja hinnoitteluluettelosta katsotaan valmiiksi laskettu annosteluhinta. Muussa myynnissä käytetään lyhenteitä (kah, vir, lei, yms.). Kustakin myyntikerrasta kirjoitetaan lipuke, jossa on em. eritellyt tiedot ja ostojen summa. Kun asiakas haluaa maksaa laskunsa, ohjelma pyytää tavalliseen tapaan eri tunnukset. Tämän jälkeen erikoiskoodilla ilmoitetaan, että halutaan lasku. Tällöin ohjelma tulostaa muistiin keräämänsä eri myyntikertojen summat ja kokonaissumman, tarjoilupalkkion ja laskun loppusumman. Samalla nollataan em. kerätyt tiedot. Työpäivän päätteeksi saadaan tarjoilijoittain myynti, tarjoilupalkkio ja niiden summa.